Výstava

Smetanovy sady 179
Edukační program:
Na stejné vlně

Český rozhlas v roce 2023 oslavil 100 let existence a naše výstava na ni plynule naváže v souvislosti se zřízením první další regionální stanice v Brně v roce 1924. Výstava přiblíží 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Projekt připomene první rozhlasovou stanici Radiojournal a vznik brněnského studia, významné regionální rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.

Ve spolupráci přímo s Českým rozhlasem a jeho regionálními stanicemi v Brně a Zlíně, Technickým muzeem v Brně a Národním technickým muzeem v Praze nabídne výstava k vidění řadu raritní techniky, kterou si bude možné osahat a případně vyzkoušet (záznamová zařízení, modelové rozhlasové studio). Prostřednictvím poslechu reportáží, záznamů her, literárních a hudebních pořadů či koncertů (BROLN a další)  také provede rozmanitou rozhlasovou produkcí uplynulého století. Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších. Informace k dobovým fotografiím si půjde vyslechnout přes QR kódy. S vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas bude možné absolvovat individuální procházku. Celým prostorem výstavy doprovodí rozhlasový obsah aktuálního vysílání z jihovýchodní Moravy.

Výstava ale kromě historie bude prezentovat i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.