Noc s Metodějem vybízí k cestování časem do dob první republiky (8. 6. 2023)

Šarmantní dámy, zdvořilí pánové, příjemná hudba a elegantní móda. Skutečně cestovat časem nedokážeme, ale „odskočit“ si do první republiky umíme! V pořadí devátá Noc s Metodějem, která se uskuteční v pátek 16. června na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti, se bude opět toulat historií.

„Nosným tématem letošního ročníku, na kterém opět velmi úzce spolupracujeme s Klubem kultury Uherské Hradiště a městem Uherské Hradiště, je období první republiky – synonymum svobody, elegance, vybraných mravů, období nestárnoucích perliček stříbrného plátna, a především času plynoucího v rytmu swingu a jazzu. Setkání zahájíme dětským odpolednem – od 16.30 do 19 hodin nabídneme program pod taktovkou legionářů, kteří budou hledat nové členy. Ty podrobí rychlému výcviku – střelbě ze vzduchovky, útoku na bodáky a seznámí je se zbraněmi. Zručnost prstů procvičí výroba korálkových náramků a nasycení hladových krků obstará polní kuchyně – zakousnete se do bramborových sušenek, paštiček z vepřového masa a ucítíte i vůně čerstvě smažených koblížků. Pro zájemce o stylovou dobovou fotografii je zajištěno přistavení vozu Citroën Traction Avant 11 bl,“ odkrývá část programu archeolog Tomáš Chrástek, který stojí u této akce od jejích prvopočátků.

V 19.20 krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky přivítá návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha. V těsném sledu Karel Hegner (konference, zpěv) a MELODY GENTLEMEN uvede pořad „V republice ČSR“, který příchozím představí vývoj (nejen) kultury v průběhu období 1918–1948 a potrvá až do 22 hodin. Zazní mj. hity jako Život je jen náhoda, Slunečnice či Škoda lásky! Spolek Prvorepubliková móda vás provede světem módy třemi vstupy módních přehlídek s originální modely z 10., 20. a 30. let 20. století.

Výšina sv. Metoděje se nachází v místech archeologické lokality kulturního významu, která v sobě ukrývá relikty souboru velkomoravských sakrálních staveb budovaných v 9. století. Lokalita, která je v režimu národní kulturní památky a v roce 2021 prošla rozsáhlou revitalizací, patří k nejvíce pravděpodobným místům uložení ostatků svatého Metoděje a vybízí k atraktivnímu setkání s historií.

Bližší informace:
Ing. Petra Bubeníková, public relations