Slovácké muzeum připravilo výstavu ke sto letům od vzniku rozhlasu v Brně (7. 3. 2024)

V roce 2023 jsme si připomněli 100 let existence Českého rozhlasu. Nová výstava ve Slováckém muzeu, která bude ve Smetanových sadech slavnostní vernisáží zahájena ve čtvrtek 14. března v 17 hodin, na tyto oslavy plynule naváže tím, že v roce 1924 byla zřízena regionální rozhlasová stanice v Brně.

„Projekt připomene první rozhlasovou stanici Radiojournal a vznik brněnského studia, významné regionální rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky,“ říká autor výstavy a etnograf Slováckého muzea Mgr. Jan Káčer.

Výstava nabídne k vidění řadu raritní techniky, kterou si bude možné osahat a případně vyzkoušet, jako například různá záznamová zařízení či modelové rozhlasové studio. Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších. Informace k dobovým fotografiím si půjde vyslechnout přes QR kódy. S vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas bude možné absolvovat individuální procházku. Celým prostorem výstavy doprovodí rozhlasový obsah aktuálního vysílání z jihovýchodní Moravy. „Kromě historie rozhlasu bude však výstava prezentovat i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce,“ doplňuje Káčer.

Výstava potrvá do 14. července 2024 a je pořádána ve spolupráci s Českým rozhlasem a jeho regionálními stanicemi v Brně a Zlíně, Technickým muzeem v Brně a Národním technickým muzeem v Praze.

Pro dětského návštěvníka je k výstavě na neděli 21. dubna připraven program s tvořivou dílničkou s názvem Zvídálkové, vzhůru do muzea! a v nabídce se objeví i edukační programy pro školy.

Bližší informace:
Mgr. Jan Káčer, etnograf