17. říjen – Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví

16. října 2024

Jako MEZINÁRODNÍ DEN NEMATERIÁLNÍHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ vyhlásila 17. říjen organizace UNESCO. Toto dědictví zahrnuje bohaté tradice a zvyky, které nám naši předkové předali a které my předáváme dál (ústní tradice, společenské zvyky, slavnosti a obřady či dovednosti spojené s tradičními řemesly atd.). Součástí nemateriálního kulturního dědictví na seznamu UNESCO je například slovácký verbuňk anebo jízdy králů na jihovýchodě republiky. Slovácké muzeum, coby Centrum péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, hraje významnou roli v ochraně těchto vzácných tradic. Provádí výzkumy a dokumentaci tradiční lidové kultury v regionu či vytváří Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje.