Nová výstava ke 100 letům nemocnice v Uherském Hradišti (9. 5. 2024)

Ve čtvrtek 16. května bude v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech v 17 hodin zahájena výstava 100letí nemocnice v Uherském Hradišti. Zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu.

„Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů. Některé pocházejí z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka a jsou ze 30. až 40. let 20. století, ty zapůjčené z nemocnice jsou pak ze 70. až 80. let 20. století. Jedná se například o narkotizační masky, spinální jehly, pryskyřičné zuby do protéz, chirurgické háky, kleště či skalpely. Dále je k vidění různé vyšetřovací přístroje, třeba ten pro měření tlaku mozkomíšního moku,“ říká autor výstavy a historik Mgr. Pavel Portl.

„S nápadem uspořádat výstavu ve Slováckém muzeu přišli kolegové z PR oddělení. Jsem moc rád, že se počáteční myšlenku podařilo ve spolupráci s muzeem realizovat a že se jejím prostřednictvím dozví o zajímavé historii naší nemocnice také široká veřejnost,“ doplňuje ředitel nemocnice MUDr. Petr Sládek.

Výstava potrvá do 7. července a v plánu jsou i různé doprovodné akce.

Na vernisáž naváže v pátek 17. května od 16.30 Muzejní noc s podtitulem 100/100, což je odkaz právě k výstavě ke 100 letům nemocnice a k výstavě 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě. Muzejní noc v prostoru před hlavní budovou muzea ve Smetanových sadech (i v jeho vnitřních prostorech), a taky venku i uvnitř Galerie Slováckého muzea, nabídne hudební vystoupení (ZUŠ Slovácko, DUO GraŽ), čtení pohádek z Knihovny BBB, soutěže pro děti a možnost občerstvení. Do programu se zapojí rovněž Uherskohradišťská nemocnice, a. s., svou práci veřejnosti blíže představí zdravotníci z hematologicko-transfuzního a chirurgického oddělení.

Bližší informace:
Mgr. Pavel Portl, historik