Galerie Slováckého muzea představí dílo Zdeňka Tománka (26. 6. 2024)

Vernisáž výstavy akademického sochaře Zdeňka Tománka, umělce neodmyslitelně spjatého s Uherským Hradištěm, se uskuteční ve čtvrtek 27. června v 17 hodin v Galerii Slováckého muzea.

Akademický sochař Zdeněk Tománek (*1958) pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství (M. Axman, J. Hanzík). Tománek se však nezabývá pouze sochařstvím. V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře. Jeho práce nalezneme například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea Stzuki Medalierskie ve Wroclawi, ale i v mnoha soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění. Je pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Výstava bude autorovou dílčí retrospektivou a představí jak současné, tak starší práce.

„Zdeněk Tománek patří mezi významné umělce našeho regionu, a nejen to. Je to sochař, který bez problémů snese srovnání i se zahraničím. V naší galerii to bude jeho druhá samostatná výstava, ta první byla v roce 2005. Současná výstava je průřezovou retrospektivou a představuje sochy a obrazy z raného období až po současnou tvorbu. Ve velkém sále je vytvořená instalace z Tománkových soch nazvaná Regál, která odkazuje, stejně jako velká fotografie při vstupu do výstavy, k jednomu z hlavních inspiračních zdrojů v jeho tvorbě – tvůrčímu nepořádku jeho vlastního ateliéru, plnému starých soch, které mnohdy ovlivňují podobu těch současných,“ říká kurátor výstavy Lukáš Malina.

Nový objekt Zdeňka Tománka zdobí pár dnů i prostor před galerií. Dílo s názvem Vánoční Giacometti je součástí projektu Socha pro město, jehož cílem je prezentovat veřejnosti monumentální díla sochařství a podpořit tak symbiózu umění a veřejného prostoru. Jde o čtvrtou sochu v pořadí, která je zde umístěna.

Bližší informace k výstavě:
MgA. Lukáš Malina, kurátor Galerie Slováckého muzea
mobil: +420 734 282 497